پشتیبانی شبکه

 چرا به پشتیبانی شبکه نیاز داریم?

شبکه عبارت است از ارتباط یکپارچه کامپیوترها ، پرینترها ، فکسها ، مودمها ، سرورها و بعضاً تلفنها . و شاید بتوان آن را به نوعی به زنجیره ارتباطی شما با تهیه کنندگان ، شرکا و مشتریها تشبیه نمود . شما می توانید از طریق کابل کشی ( به صورت پنهان در پشت میزها ، زیر کف و یا سقف ) وارتباطات رادیویی ( در جاهایی که کابل کشی ثابت مشکل می باشد ) به این هدف دست یابید . شبکه ، سبب ارتباط تجهیزات IT با یکدیگر ، ارتباط کاری شما با اینترنت و حتی خدماتی چون کنفرانس از راه دور و انتقال سریع فایلهای گرافیکی و ویدئویی می گردد . این خصیصه ، یعنی ارتباط سریع و آسان کامپیوترها ( و دیگر دستگاهها ) با یکدیگر سبب ارائه مزیتی افزونتر می گردد . بنابراین جهت باقی ماندن در محیط تجاری رقابتی امـروز ، نیازمنــد شبکه ای کارآمد می باشیم .
به واسطه ارتباط شبکه ها در مکانهای مختلف – از طریق خدمات در دسترس شرکتهای تلفن – کاربران به قابلیتهای زیادی دست می یابند که از جمله آنها می توان به : توانایی ارسال E- MAIL، به اشتراک گذاری لینکها به اینترنت و برگزاری کنفرانس ویدئویی بلادرنگ با کاربران دوردست اشاره کرد .

پشتیبانی شبکه

اجزای شبکه بندی :

سرویس گیرنده ها و سرورها :با توسعه شبکه ها و افزایش تعداد کامپیوترها ، یکی از کامپیوترها نقش سرور را – مرکز اصلی ذخیره سازی فایلها یا برنامه های کاربردی اشتراکی – به عهده می گیرد . علاوه بر این سرورها ، امکان ارتباط با تجهیزات جانبی همچون پرینترها را فراهم می سازند . با تنظیم یکی از کامپیوترها به عنوان سرور اختصاص یافته می توانید از صرف هزینه های اضافی اجتناب کنید . به کامپیوترهای متصل شده به سرور ، سرویس گیرنده گفته می شود . شایان ذکر است که شما هیچ نیازی به داشتن یک سرور اختصاصی در شبکه تان ندارید . بلکه می توانید تنها با ارتباط تعدادی از کامپیوترها به هم ، یک شبکه بندی “ نظیر به نظیر “ ایجاد کنید . به این ترتیب کاربران می توانند فایلها و E-MAIL ها را با یکدیگر مبادله کرده ، فایلها را برروی هارد درایو یکدیگرکپی کرده و حتی از پرینتر متصل به یک کامپیوتر استفاده کنند . اما با افزایش تعداد کاربران شبکه ، مسئولیت وظایف مدیریتی و اساسی همچون پشتیبانی فایل و ارتقا برنامه ها ، بر دوش سرور اختصاص یافته می افتد .

سیم کشی و کابلها :سه نوع سیم کشی شبکه ( و یا ایجاد رسانه ) پایه وجود دارد . این سه عبارتند از : کابل جفتی به هم تابیده شده ، کابل کواکسیال و فیبر نوری .

کابل جفتی به هم تابیده شده :

این کابل از جـمله استانداردهای صنعتــی در نصبهای جــدید می باشد . این سیم به صورتهای مختلفی در بازار موجود است : سیم جفتی به هم تابــیده شده بدون پوشـش درجه ۳ ( اغلب مورد استفاده خسطوط تلفنی می باشد ) و سیم UTP درجه ۵ که از جمله استانداردهای جاری شبکه محسوب می گردد .

کابل کواکسیال :

این کابل مشابه کابلهای سیم کشی گرد تلویزیون می باشد . از این سیم به ندرت در شبکه ها ی محلی مدرن استفاده می گردد .

فیبر نوری :
از این کابلها عموماً در تماسهای با سرعت بالا بین دستگاههای “ استخوانبندی “ در شبکه های بزرگتر استفاده می شود . در ضمن در برخی از محیط هایی که دارای تعداد زیادی متقاضی می باشند ، از فیبر نوری جهت ارتباط ایستگاههای کاری desktop قدرتمند به شبکه و اتصال ساختارهای مجاور استفادهه می شود . این کابل از جمله معتبرترین کابلها محسوب می گردد و تنها مشکل آن ، هزینه بالای آن می باشد .

در انتخاب کابل اداره و ساختمانتان توجه نمائید . جهت نیل به این منظور می بایست مطمئن شوید که سیمهای به کار گرفته شده در طول سقف و بین دیوارها علاوه بر تامین نیازهای جاری شما ، قادر به ارتقا بر طبق خواسته شما طی چندین سال بعد نیز باشند . به عنوان مثال ، اتـرنت می تـواند از سیم کشی UTP Category۳ استفاده کند ، اما Fast Ethernet جهت انجام کار ، حداقل به یک سیم کشی UTP Category۵ نیاز دارد . با این اوصاف ، کلیه نصب سیم کشی های جدید می بایست به صورت Category۵ باشد . ممکن است مایل باشید از کابل Plenum که از امنیت بیشتری در بین انواع داکتهای گرمایی و سرمایی در طول سقف برخوردار است ، استفاده کنید . جهت اطمینان از عملکرد ، بهتر است با معمار و یا پیمانکار سیم کشی خود در این زمینه مشورت کنید .

هابها :

هابها ، دستگاهای ساده ای می باشند که جهت اتصال گروهی از کاربران به یک شبکه محلی به کار می روند . هابها ، کلیه بسته داده های دریافتی برروی یک درگاه از ایستگاه کاری را ( همچون e-mail ، اسناد word ، صفحه های گسترده گرافیکها و درخواستهای پرینت ) به کلیه پورتهای دیگر انتقال می دهند . کلیه کاربـران متصل بـه یک هاب منفـرد و یـا گروهی از هـابـهای مـتصل ، در یـک “ قطعه “ قرار دارند ، یعنی پهنای باند هاب یا ظرفیت انتقال داده ها را به اشتراک می گذارند . با افزایش تعداد کاربران به “ قطعه “ ، مسئله رقابت برای به دست گرفتن مقدار محدودی از پهنای باند اختصاص یافته به آن “ قطعه “ افزایش می یابد .
چند نمونه از هابها عبارتند از : سریهای Cisco Micro Hub و سریهای Cisco Fast Hub .

سوئیچها :
سوئیچها ، هوشمندتر از هابها می باشند و به هرکاربر یا هر گروه از کاربران پهنای باند مشخصی را اختصاص می دهند . سوئیچ ، بر اساس اطلاعات موجود در header هر بسته ، بسته داده ها را تنها به پورت گیرنده مورد نظر و متصل به شبکه LAN ارسال می دارد . سوئیچ در هر انتقال ویژه باعث ایجاد تماسهای فردی و موقت بین منابع و مقاصد شده و پس از اتمام مکالمه ، به این تماس خاتمه می دهد .

چند نمونه از سوئیچها عبارتند از : Cisco ۱۵۴۸ Micro Switch ۱۰/۱۰۰ و مجموعه Cisco Catalyst Series

مسیریابها :

مسیریابها در مقایسه با هابها و سوئیچها ، از هوشمندی بیشتری برخوردارند . مسیریابها از بسته آدرس کاملتری جهت تشخیص این مسئله که کدام مسیریاب یا ایستگاه کاری ، می بایست بسته بعدی را دریافت کند ، می باشد . مسیریابها از طریق نقشه مسیر شبکه ، تحت عنوان “ جدول مسیریابی “ ارسال بسته ها از طریق بهترین مسیر به مقصد را تضمین می کنند . در صورت قطع ارتباط بین دو مسیریاب ، مسیریاب ارسال کننده ، مسیر دیگری را جهت ادامه سیر وحرکت در نظر می گیرد . در ضمن مسیریاب می تواند بین شـبکه هایی کـه بـه زبانهای مخـتلفی صـحبـت می کـننـد ، یعــنی دارای “ پروتکلهای “ مختلفی می باشند ، ارتباط برقرار کند . برخی از این پروتکلها عبارتند از : پروتکل اینترنت ( IP ) ، تبادل بسته های اینترنتی ( IPX) و Apple Talk .

مسیریابها به سبب برخورداری از هوش بیشتر ، قادرند با اجتناب از ایجاد ترافیک در برخی بخشهای دستیابی شبکه ، باعث تامین امنیتی بیشتر بشوند .
مسیریابها می توانند شبکه ها را به یک مکان منفرد یا مجموعه ای از ساختارها متصل کرده و سبب تامین رابطهایی برای اتصال LAN ها به WAN بشوند – درست مثل ارتباط شعبه های اداری به یکدیگر یا به اینترنت .

خدمات کلی  پشتیبانی شبکه :

پیکربندی و پشتیبانی شبکه محلی یک سازمان (LAN) ، شبکه گسترده ناحیه جغرافیایی (WAN) و سیستم اینترنت با بخشی از یک سیتم شبکه ی ، رسیدگی به سخت افزار و نرم افزار شبکه ، نظارت بر شبکه و اطمینان از موجودیت شبکه برای همه کاربران شبکه  برای تمام کاربران شبکه ، انجام حفاظت های لازم برای تامین موجودیت شبکه از مهمترین وظایف پشتیبانی شبکه می باشد. از دیگر وظایف پشتیبانی شبکه شامل نظارت بر پشتیبانی شبکه های دیگر و کارشناسان و طراح کلاینت سرور ، هماهنگ کردن و انجام اقدامات امنیتی شبکه

 پشتیبانی شبکه :

 • تشخیص مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری و تعویض قطعات معیوب ارتباط نماگستر به عنوان پشتیبانی شبکه در سراسر ایران ارائه دهنده کلیه قطعات سخت افزاری و نرم افزاری مورد نیاز.

 • گرفتن نسخه پشتیبان از داده ها و انجام عملیات بازیابی عملیات .ارتباط نماگستر به عنوان پشتیبانی شبکه شما ارائه دهنده انواع هاردها.

 • برنامه ریزی ، هماهنگ سازی و ارزیابی امنیت شبکه برای محافظت از داده ها و نرم افزار و سخت افزار

ارتباط نماگستر به عنوان پشتیبانی شبکه به خدمات امنیتی توجه کامل دارد ، و گام اول را ارزیابی امنیتی در کمک به یک کاربر در ایمن سازی شبکه اش می دانند. این کار یک قدم عالی برای سازمانی است که نگران میزان امنیت شبکه (اثر بخشی سازمان ) خود می باشد. یک عملکرد که بشدت توصیه می شود . این است که اشحاص خارج از سازمان شما به شکل سالیانه این ارزیابی صادقانه و مطمئن از امنیت را فراهم کرده و از آنجایی که همواره آسیب پذیری های کشف می شود شبکه شما باید برای شخص شدن میزان کارایی مورد بررسی قرار میگیرد .

انواع مختلفی از این ارزیابی ها وجود دارد .

 1. ارزیابی نفوذ و آسیب داخلی

 2. ارزیابی امنیت فیزیکی

 3. ارزیابی نفوذ و آسیب پذیری خارجی

امنیت شبکه و کامپیوتر هر دو جذاب و پیچیده اند. در واقع روش های مورد استفاده برای فراهم کردن سرویس های امنیتی خاص ، در انتظار و غیر منطقی به نظر می رسد. معمولا یک راهکار پیچیده است . و از بیان نیازمندی نمی توان فهمید که نیاز به چنین اقدامات ماهرانه دارد. تنها وقتی که جنبه های مختلف تهدید در نظر گرفته شود آن راهکار های امنیتی ماهرانه منطقی به نظر می رسد.

از دیگر خدمات پشتیبانی شبکه ارتباط نماگستر:

 • طراحی وپیکربندی و آزمایش سخت افزاری ، نرم افزاری شبکه و سیستم نرم افزاری عملکرد کامپیوتر

 • سفارش انجام تغیراتی برای بهبود پیکربندی شبکه و تعین سخت افزاری یا نرم افزاری لازم برای ایجاد تغیرات.

 • رایزنی با کاربران شبکه برای رفع اشکالات موجود

 • نظارت بر عملکرد شبکه برای تشخیص تنظیمات لازم و تعین تغیرات لازم بعدی.

 • مشاوره ، طراحی ، نصب و راه اندازی انواع شبکه های کابلی و وایرلس

 • پیاده سازی دیتاسنتر

 • مشاوره ، طراحی ، نصب و راه اندازی بستر های انتقال صدا (VoIP ) و تصویر(Video Conference)

 • تعمیرات انواع تجهیزات رادیوهای مایکروویو

 • طراحی و پیاده سازی راه حل های کنترل و نظارت تصویری با استفاده از دوربین های تحت شبکه و پیاده سازی بسترهای انتقال صدا ، تصویر و داده ها

 • تعمیرات انواع تجهیزات رادیوهای مایکروویو

 • راه اندازی مرکز مانیتورینگ جهت شبکه رادیویی

ابزار و تکنولوژی به کار رفته پشتیبانی شبکه :

کیت ابزار کامپیوتر ، ابزار سنجش تداخل چند موج با یکدیگر ، ابزار اندازه گیری برق ، نرم افزار مدیریت پیکربندی نرم افزار کنترل شبکه ، نرم افزار کنترل شبکه ،نرم افزار مدیریت امنیت شبکه یا شبکه خصوصی مجازی و نرم افزار محافظت از امنیت فایل ها در مقابل ویروس از جمله ابزار و تکنولوژی به کار رفته در این حرفه است.

منابع :

کتاب طبقه بندی و شرح جامع مشاغل تالیف : ابراهیم ابراهیم بای سلامی

امنیت شبکه گام اول تویسنده : تام توماس ترجمه : علی مختاری

مبانی امنیت شبکه نویسنده : ویلیام استالینگز ترجمه : علی مختاری

ویکی پدیا

ارتباط نماگستر نماینده فروش تجهیزات شبکه به عنوان پشتیبان شبکه و فروش تجهیزات شبکه دارای

نمایندگی در آذربایجان شرقی – نمایندگی درآذربایجان غربی –  نمایندگی در اردبیل – نمایندگی در اصفهان – نمایندگی در البرز – نمایندگی در ا یلام –نمایندگی در بوشهر – نمایندگی در تهران – نمایندگی در چهار محال و بختیاری – نمایندگی در خراسان جنوبی – نمایندگی در خراسان رضوی – نمایندگی در خراسان شمالی –نمایندگی در خوزستان – نمایندگی در زنجان – نمایندگی در سمنان – نمایندگی درسیستان و بلوچستان – نمایندگی درفارس – نمایندگی در قزوین – نمایندگی در قم – نمایندگی در کردستان – نمایندگی در کرمان –نمایندگی درکرمانشاه –نمایندگی در کهگیلویه و بویر احمد – نمایندگی در گلستان – نمایندگی در گیلان –نمایندگی در لرستان – نمایندگی در مازندران – نمایندگی در مرکزی – نمایندگی در هرمزگان – نمایندگی در همدان –نمایندگی دریزد

لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Average rating:  
 0 reviews

تخفیفات سایت

چت انلاین

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Questions, issues or concerns? I'd love to help you!

Click ENTER to chat